استارت آپ­‌ها و در منظر کلی شرکت­‌های تازه تاسیس در ابتدا با مشکلاتی روبه­‌رو هستند که موجب می‌­شود تا از مسیر متصورشان خارج شده و یا آن مسیر را به کندی بپیمایند. این مشکلات را می­‌توان به دو دسته کلی تقسیم نمود: عدم وجود مدیریت درست، نبود منابع مالی موردنیاز. در ادامه به بررسی مشکلات و دلایل بوجود آمدن‌شان در مبحث مدیریت می­‌پردازیم.

مبحث عدم موفقیت در مدیریت موارد بسیاری را از عدم مدیریت صحیح منابع انسانی و مالی تا عدم مدیریت در برنامه­‌ریزی‌­های آینده شرکت و سازمان­دهی آن شامل می‌­شود. این عدم موفقیت را می­‌توان ناشی از نبود تجربه و توانایی کافی و یا همچنین عدم یادگیری برخی از مهارت­‌های موردنیاز دانست.

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و نحوه مدیریت و انتخاب افراد کابینه خویش، دانشمندان دانشگاه  Saskatchewan کانادا به بررسی دلایل نبود مدیریت علمی در سطح کلان پرداخته­‌اند(شایان ذکر است که این دانشمندان جامعه هدف خود را جامعه دانشگاهی درنظر گرفته‌­اند). این دانشمندان پژوهش خود را برروی نحوه به کارگیری و فعالیت دانشمندان جدیدالورود انجام داده‌ ­اند و به این نتیجه رسیده­‌اند که این افراد موضوع رهبری و مدیریت را تنها برای نقش‌­های رسمی و سطح بالا متصور هستند. این در حالی است که این افراد تجربه بسیار کمی در بحث مدیریت دارند زیراکه عموما حداقل در موقعیت یک رهبر و یا مدیر یک اجتماع کوچک قرار نگرفته‌­اند. توانایی رهبری و مدیریت را نمی­توان به یکباره کسب نمود، زیراکه این مبحث نیاز به آموزش­‌های مستمر و فراگیر دارد وهمانطور که می­‌دانید رشته­‌های متعدد دانشگاهی در این حوزه وجود دارند. اما نکته­­‌ای که در اینجا وجود دارد، نبود فعالیت­‌های عملیاتی در راستای به کارگیری آموزش­‌های فراگرفته و همچنین کسب تجربه است.

توانایی­‌های مدیریت و رهبری را می‌­توان در طول زمان زیاد نمود. بدین صورت که با حضور در موقعیت‌­های موجود تجربیات فزاینده و متفاوتی را کسب نمود. این حضور سبب می­‌شود تا فرد اعتماد به نفس کافی را کسب نموده و بتواند ایده­‌های خویش را در محیط­‌های عمومی بیان نماید. در گذشته به دلیل نبود فرصت­‌های حضور در شرایط مدیریت و رهبری علاقه­‌مندان به این موضوع به افراد بالاتر از خود مراجعه و از اطاعات و تجربیات آن­ها استفاده می­‌نمودند. اما این اتفاق به ندرت رخ می­‌داد و هیچ برنامه‌­ای برای پیشبرد آن وجود نداشت.

حال محققان دانشگاه Saskatchewan هفت راه را برای برطرف نمودن نیازهای ذکر شده در بالا ارائه داده­‌اند:

  • انتخاب افراد جدیدالورود برای سخنرانی­‌های تعاملی[1] ویا به عنوان عضوی از هیئت برای معرفی واحدهای دانشگاه یا دپارتمان علمی. این امر موجب می­‌شود که فرد بیاموزد تا پیرامون مواردی مختلف بجز موضوعات مورد علاقه و تحت مطالعه خویش به سخرانی بپردازد.
  • کمیته­‌های اجتماعی تخصصی از دانشجویان دکتری و پسادکتری تشکیل داده شود تا آن­‌ها با فعالیت­‌های سازمانی آشنا شوند.
  • افراد جدیدالورد ترغیب شوند تا در کمیته­‌های مختلف مربوط به دپارتمان فعالیت نمایند تا با شیوه‌­های استخدام و استاندارد­های شایستگی و تصدی­‌گری برای استخدام جایگاه‌های مختلف آشنا شوند.
  • معرفی فرصت­‌های موجود در رهبری و مدیرت
  • از افراد جدیدالورود خواسته شود تا نظرات و ایده­‌های خود را در مجامع تخصصی مطرح نمایند.
  • در برگزاری مراسم‌­های قدردانی از افراد جدیدالورود استفاده شود تا آن­ها با معیارهای شایستگی علمی و همچنین قدردانی از افراد دارای این شایستگی­‌ها آشنا شوند و از آن­‌ها خواسته شود تا نسبت به این موضوعات نظرات و دیدگاه­‌های خود را ابراز نمایند.
  • از دانشجویان پسادکتری دعوت شود تا در جلسات مدیریتی دانشکده شرکت نمایند تا با فرآیندهای اعمال سیاست­‌های کلان دانشگاه در دانشکده، نحوه تصمیم­‌سازی و تصمیم­‌گیری­‌ها و محدودیت­‌های موجود در اجرایی کردن مصوبات آشنا شوند.

افراد تازه وارد را نباید درگیر کارهای مطالعاتی نمود این امر موجب می­‌شود تا توانایی­‌های فرد محدود شده و نتوان استعدادهای او را کشف کرد تا او را یک مدیر و رهبر جوان تربیت کرد.

ایجاد فرصت تمرین مدیریت و رهبری سبب می­‌شود تا فرد برای مواجه با نقش­‌ها و شرایط مختلف اعتماد به نفس کافی را دارا باشد، برای مثال زیرسوال بردن محدودیت­‌های موجود برای حضور اندیشمندان حوزه حکومت داری در رسانه، هدایت گروه­‌های فعال در جوامع تخصصی به سوی یک حالت منظم و پایدار، مدیریت کمیته­‌های مهم و به کارگیری نیروها به منظور نمایاندن ارزش مدیریت علمی(ارزش تصمیم‌­سازی برمبنای علمی و خطرات اخبار جعلی).

رهبر شدن از نقش‌­های غیررسمی و کوچک آغاز می­‌شود

از آنجا که این پژوهش پیرامون محیط دانشگاهی نگارش شده است، اما می­‌توان آن را به محیط‌­های سازمانی و شرکتی مرتبط ساخت و این هفت ایده را برای بهبود عملکرد و همچنین تطبیق افراد تازه ورود یافته به سازمان استفاده نمود. این هفت ایده می­‌توانند موجب پویایی بسیاری در بین کارمندان شرکت شما شوند زیرا زمانی که افراد خود را در جایگاه مدیر محدوده کوچک خود تصمیم‌­ساز می­‌یابند انگیزه بیش­تری برای پیشبرد امور کسب می­‌نمایند.

مرجع:

Steelman, Toddi A., and Jeffrey J. McDonnell. “Look for the leaders.” Nature547.7664 (2017): 483-483.

https://www.nature.com/naturejobs/science/articles/10.1038/nj7664-483a

[1] Speaking Engagements

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست