در قدم نخست شاید مدیریت پروژه، اقدامی سرراست و ساده به نظر برسد. شما نیازها را بررسی می­کنید، اقدام به برنامه ریزی می­نمایید، ضرب الاجلها را تعیین میکنید، ونهایتا وظایف را به افراد صحیح محول می­کنید. اما زمانی که واقعیتها را نیز در نظر بگیرید، مدیریت پروژه کمی سخت می­شود. عموما اوضاع خیلی پیچیده می­شود و زمانی مشکلات سردردآور میشود که اجرای چند پروژه به صورت همزمان در دستور کار باشد. در انتها خواهیم دید که ضرب الاجل های ازپیش تعیین شده، یکی پس از دیگری، فراموش می­شوند و همه تلاش میکنند خود را توجیح کنند و در نهایت همه پروژه ها هم با شکست مواجه میشوند.

حال چه کنیم که پروژه موفقی داشته باشیم؟ برای پاسخ به این سوال این چند قانون طلایی را پیشنهاد می­کنیم.

  1. مطمئن شوید که محدوده پروژه را با جزئییات می­دانید

محدوده پروژه شامل تمام جزئییات آن است از جمله نقاط قوت و ضعف، ضرب الاجلها، بودجه لازم وغیره. حال بسیار ضروری است که شما همراه تیمتان پیش از آغاز پروژه به هدف پروژه به تفصیل دسترسی پیدا کنید. در صورتی که به مشکلی برخوردید بدون این که تردید کنید از سهام دار یا مشتریتان در این مورد سوال کنید.

  1. یک استراتژی منعطف طرح ریزی کنید.

زمانی که درمورد مدیریت پروژه حرف می­زنیم هیچ گاه نباید بر اساس حدس و گمان حرکت کرد. برای اینکه بتوانیم موفقیت یک پروژه را بیمه کنیم، نیاز داریم برای هر فعالیتی برنامه ریزی خاصی داشته باشیم. علاوه بر این مهم است که شما بتوانید برنامه ها و استراتژی هایتان را براساس نیازهایی  که در طول پروژه ایجاد می­شوند قالب بندی کنید. اساسا شما باید برای هر اتفاقی که در طول اجرای پروژه می­افتد، آمادگی کامل داشته باشید. انعطاف رکن اصلی موفقیت در برنامه ریزی است.

  1. تیم مناسبی انتخاب کنید.

یکی از مهمترین فاکتورهایی که عاقبت یک پروژه را مشخص می­کند، حجم استعداد و خلاقیتی است که یک پروژه را به پیش می­برد. برای همین مهم است که شما چه افرادی را،  با چه مشخصاتی استخدام می­کنید. مطمئن شوید که مشخصات و حوزه تخصص آنها مناسب پروژه شما و نیازهای آن است. ضمنا تعداد کارمندانتان را خیلی زیاد نکنید. تعداد اعضا را محدود کنید تا نتیجه ای بهتر داشته باشید. به صورت کلی قانونی برای تعداد افراد مناسب وجود ندارد ولی تیم های 3 تا 5 نفره نه انقدر بزرگ هستند که گیج کننده شوند، نه آنقدر کوچک هستند که توانمندی ها محدود شود.

  1. نقشها و مسئولیتها را به طور واضح مشخص کنید.

زمانی که یک پروژه اجرا می­شود ممکن است که سردرگمی و اختلافاتی ایجاد شود. برای همین ضروری است که مدیر پروژه در ابتدا نقشها و مسئولیتها را بهصورت واضح و کامل شرح دهد. بدین منظور بهتر است از نرم افزارهای مدیریت پروژه استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می­کند تا راحت تر وظیفه محول شده را برای اعضا توضیح دهید. برای دریافت مشاوره در خصوص نرم افزارهای مدیریت پروژه میتوانید کلمه “مدیریت پروژه” را به شماره 50002220002395 پیامک کنید تا مشاوران ما با شما تماس یگیرند.

  1. از دخالت بیش از حد در کار کارمندان جلوگیری کنید.

اگر می­خواهید موفقیت پروژه تان را ببینید باید اجازه بدهید تا کارمندان، خود، اقدام به تصمیم گیری کنند. بیش از حد تلاش در کنترل تمام جوانب پروژه نکنید. سعی کنید تا حد ممکن به کارمندانتان قدرت بدهید تا نتیجه مورد نطرتان حاصل گردد. این مورد در بسیاری از مقالات دیگر مثل نقطه نظرات گوگل در خصوص مدیران موفق نیز وجود دارد.

  1. جشن بگیرید!

عادت کنید که کار مطلوب را تشخیص دهید و به میزان مناسب از انجام دهنده آن کار تقدیر کنید. این راه بسیار خوبی برای باانگیزه نگه داشتن اعضا و همچنین کنترل کردن میزان محصول دهی تیم شماست. مطمئن شوید که اگر کسی کار خوبی را به هر میزان انجام میدهد، شما به میزان مناسب قدردان زحمات او هستید.

مدیریت یک پروژه کاری پر استرس و سخت است اما پیروی از موارد بالا به شما امکان می­دهد تا بتونید پروژه ای موفقیت آمیز را مدیریت کنید. نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع: https://www.dumblittleman.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست