امروزه سامانه­‌های مدیریت آموزش بسیار در جهان وجود دارند که به صورت رایگان و یا دریافت هزینه خدماتی را به کاربران خود ارائه می­دهند. این خدمات می‌­توانند کاملا به صورت رایگان در اختیار افراد قرار بگیرند و یا به صورت محدوده‌­های از پیش تعریف شده و با قیمت مشخص به کاربران ارائه شوند و یا تمامی سامانه با دریافت هزینه یکجا در اختیار کاربر قرار بگیرد. حال شرکت‌­های ارائه دهنده این خدمات متناسب با سیاست­‌های مالی و درآمدی خود هریک از این روش­‌ها را برای ارائه خدمات انتخاب می­‌نمایند. در این مقاله به بررسی خدمات ارائه شده توسط سامانه Moodle و مقایسه آن با سامانه نیکلرن خواهیم پرداخت.

سامانه Moodle یک سامانه منبع باز به حساب می‌­آید که در آن هرفردی که توانایی ارائه آموزشی را دارد، می‌­تواند با استفاده از بستر آماده شده توسط این شرکت آموزش‌­های خود را در اختیار مخاطبین قرار دهد. حال این سامانه را می‌­توان به شش بخش اصلی تقسیم نمود که در ادامه به توضیح پیرامون هریک از این بخش­‌ها و همچنین مقایسه آن­ها با خدمات موجود در سامانه نیکلرن خواهیم پرداخت.

  1. بسترهای ارائه خدمات

سامانه Moodle با توجه به نیازهای موجود در مبحث آموزش هرسه بستر ممکن و دردسترس عموم وب، اندروید و iOS را در اختیار کاربران خود قرار می‌­دهد. باید به این نکته توجه نمود که کاربرانی که به صورت رایگان از این سامانه بهره می‌­برند از host به صورت اشتراکی با دیگر کاربران استفاده می‌­کنند و اپلیکیشن­‌های آن نیز به صورت web view خواهد بود. شایان توجه هست درصورتی که کاربری بخواهد سامانه مدنظر خود را با نام و شخصی‌­سازی­‌های مدنظر خود را داشته باشد، باید هزینه‌­ای بالغ‌­بر ده هزار دلار استرالیا معادل 7250 دلار آمریکا پرداخت نماید. باید به این نکته توجه نمود که تنها تفاوت نسخه شخصی با نسخه رایگان نام اپلیکیشن، شخصی­‌سازی اپلیکیشن و host اختصاصی است. این درحالی است که با پرداخت تنها پنج میلیون تومان می­‌توانید سامانه اختصاصی نیکلرن را با شخصی­‌سازی و برند خود بدون محدودیت در تعداد کاربر داشته باشید.

  1. مدیریت سامانه آموزشی

در سامانه Moodle کاربر مدیر می­‌تواند وارد بخش مدیریتی سایت شود که UI ای مشابه سایر کاربران دارد. در این بخش می­‌تواند تمامی موارد مربوط به سامانه خود را مدیریت نماید. با توجه به تعدد کاربران این سامانه، بخش مدیریتی آن بسیار پیچیده طراحی شده که این امر موجب سردرگمی کاربران درهمان بدو ورود ‌‌‌‌‌می‌شود. این پیچیدگی تا جایی گسترش پیدا کرده است که منو ثابت و یگانه‌­ای برای دسترسی به تمامی بخش­‌های ادمین وجود ندارد. اما این موضوع در سامانه نیکلرن به گونه­‌ای طراحی شده است که کاربر در همان ابتدا می‌تواند با مشاهده منو طراحی شده موجود در تمامی صفحات به راحتی یک شمایی از ساختار سایت بدست آورد و با توجه به بخش­‌ها‌‌‌ی موجود در سامانه محتوای آموزشی خود را مدیریت نماید.

  1. ثبت نام

فرآیند ثبت نام در هر دو سامانه مشابه بوده و کاربر تنها با وارد کردن آدرس ایمیل خود در Moodle و شماره تلفن همراه خود در نیکلرن می‌­تواند حساب کاربری خود را در سامانه مدنظر خود تولید نماید.

  1. ارائه محتوا آموزشی

ارائه محتوای آموزشی در Moodle بدین صورت است که تمامی محتوا در صفحه مربوطه به دوره آموزشی قرار دارند و هیچگونه فصل‌بندی برای محتواها وجود ندارد. شایان ذکر است که کاربران سامانه به راحتی می‌­توان فایل محتواهای قرار گرفته در دوره را دانلود کرده و از آن استفاده نمایند. اما در سامانه نیکلرن این امر به صورت دیگری عمل می­‌کند، بدین صورت که محتوای آموزشی در سامانه به صورت بخش‌­بندی و فصل‌­بندی شما در اختیار کاربر قرار می‌­گیرد و امکان دانلود و دسترسی کاربر به فایل محتواهای قرار گرفته درون دوره آموزشی وجود ندارد. ازاین­‌رو کاربر ادمین می‌­تواند اطمینان داشته باشد که محتواهای آموزشی او دردسترسی عموم قرار ندارد و هیچ فردی نمی­‌تواند از آن­ها سواستفاده نماید.

  1. برگزاری آزمون

رجحان سامانه Moodle را می‌­توان در بخش آزمون درنظر گرفت، زیراکه این سامانه امکان طراحی تمامی انواع سوال از قبیل تستی، تشریحی به همراه پاسخ، جای خالی و تعاملی، را در اختیار کاربران قرار داده است. بدین صورت کاربر می‌­تواند انواع سوالات مدنظر خود را بدون درنظر گرفتن هیچ محدودیتی طراحی کرده و در آزمون خود از آن­ها استفاده نماید. اما در سامانه نیکلرن ادمین تنها می‌­تواند یک بانک سوال از سوالات چند گزینه­‌ای را تشکیل داده و با استفاده از آن­ها آزمون مدنظر خود را طراحی نماید. در پایان آزمون هردو سامانه نتیجه آزمون را در اختیار کاربر قرار داده و در آخر پاسخنامه تشریحی را برای کاربر نمایش می‌­دهند. شایان ذکر است که ادمین می‌­تواند با استفاده از  قابلیت طراحی مدرک به صورت آنلاین در سامانه نیکلرن، این امکان را فراهم کند که هریک از کاربران سامانه زمانی که آزمون دروه را با موفقیت پشت سر گذاشتند یک مدرک آنلاین برای آن­ها صادر شود که به عنوان گواهی گذارندن با موفقیت آن دوره توسط کاربر تلقی می‌­شود.

  1. تقویم

بخش تقویم برای دو سامانه عملکردی متفاوت دارد. بدین صورت که تقویم در سامانه Moodle همانند باقی تقویم‌­های آنلاین همانند google calendar عملکرد دارد و کاربر می‌­تواند برنامه­‌های خود را در آن وارد کرده و زمان آن­ها را مدیریت نماید. اما در سامانه نیکلرن تقویم به عنوان برد اعلام برنامه‌­های حضوری آموزشگاه و یا فرد استفاده کننده از سامانه تلقی می‌­شود. به این صورت که ادمین دوره­‌ها و برنامه­‌های حضوری که در آینده در روزها و زمان­‌های مشخص برگزار خواهند شد را در آن وارد کرده و تمامی اطلاعات موردنیاز کاربران را در آن قرار خواهد داد. این امکان فراهم شده تا کاربران بتوانند درصورت تمایل بلیط شرکت در رویدادهای قرار داده شده در تقویم را به صورت آنلاین خریداری کرده و در آن شرکت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست