فاکتورها و استانداردهای تطابق محتوا و سئوی در یک سایت

فاکتورها و شاخص‌های متفاوت و بسیاری برای سئو و یا درواقع رتبه بندی صفحات در موتورهای جستجو وجود دارد که به ترتیب به موارد مهم‌تر پرداخته خواهد شد. تمامی فاکتورها نسبت به یکدیگر خاصیت تضریبی داشته و درواقع بر روی هم تاثیرگذارند. این بدین معنی است که چند شاخص خوب باعث بهبود سئوی سایت بطور معجزه آسایی نخواهد شد و همچنین چند فاکتور ضعیف نشانگر یک سئوی ضعیف برای سایت نیست و باعث افت شدید آن نخواهد شد. کل فاکتورها در تعامل و در کنار هم و همچنین در کنار فاکتورهایی که برای موتورهای جستجو بطور خاص محفوظ است، معیاری از سنجش سئو خواهد بود.

برخی از فاکتورهای تطابق محتوا و سئو در یک سایت به شرح زیر است:

۱- محتوای صفحه و کیفیت آن.کیفیت به معنی کپی نبودن، طرفدار داشتن، مفید و جدید بودن و بدون غلط نگارشی است.
۲- به روز رسانی صفحه و تاریخ به روز شدن صفحه، در رتبه بندی تاثیر گذار است.
۳- وجود کلمات کلیدی در تگ عنوان بطور طبیعی
۴- شروع شدن تگ عنوان با کلمه کلیدی
۵- وجود کلمه کلیدی در تگ‌های هدینگ
۶- میزان تکرار شدن کلمه کلیدی اصلی صفحه در متن و در کل ، تراکم کلمات کلیدی.(با keyword stuffing اشتباه نگیرید) اکنون دیگر درصد خاصی را به عنوان عددی استاندارد برای تراکم کلمات کلیدی نباید در نظر بگیرید. اما تکرار یک کلمه کلیدی اصلی، به شکلی که از سایر کلمات، متمایز شود، همچنان یکی از فاکتور های مهم on page است و من شخصا این فاکتور را، جزء تراکم کلمات کلیدی نمی دانم.
۷- وجود کلمات کلیدی در Meta Description
۸- طولانی بودن محتوای صفحه به شرط بی کیفیت نبودن و مزرعه محتوا (Content Farm) نبودن.
۹- ترکیب مناسب متن و عنوان و Meta Description و کلمات کلیدی برای تشخیص سیستم LSI
۱۰- تکراری بودن محتوای صفحه با محتوای صفحه ای دیگر (Duplicate Content)
۱۱- سرعت بارگذاری صفحه
۱۲- میزان استفاده از Multi Media در صفحه
۱۳- استفاده از iframe برای نمایش محتوای صفحه. استفاده از iframe به خودی خود، فاکتور منفی نیست و برای نمایش برخی تبلیغات بنری و استفاده های این چنینی، هیچ مشکلی ندارد. اما اگر به وسیله iframe ، محتوا به کاربر نمایش داده شود، فاکتور منفی محسوب می شود. زیرا محتوای داخل iframe ، به خوبی توسط ربات ها، قابل بررسی نیست و بر فرض هم که باشد، نشان از محتوای کپی است.
۱۴- وجود alt و title برای تصاویر به کار رفته در صفحه . این مورد، بیشتر در افزایش رتبه در جستجوی عکس گوگل موثر هست و به صورت کلی هم به گوگل برای تشخیص موضوع صفحه و کل وب سایت، کمک می کند.
۱۵- وجود کلمه یا کلمات کلیدی در چند خط اول صفحه (تکرار مصنوعی کلمات توصیه نمی‌شود)
۱۶- لینک های خروجی صفحه – تعداد لینک های خروجی زیاد و بی ربط و غیر طبیعی، از فاکتور های منفی رتبه بندی است. به خصوص اگر به صورت follow (معمولی) باشند. همچنین موضوع لینک های خروجی نیز، در رتبه بندی صفحه تاثیر گذار است.یکی از فاکتور های موتور های جستجو برای تشخیص موضوع صفحه شما، بررسی موضوع لینک های خروجی صفحه شماست.(
۱۷- تعداد و کیفیت لینک های داخلی و نداشتن لینک داخلی خراب به صفحه – این فاکتور ، مستقیما فاکتورهای گروه راحتی کاربر، و فاکتور های کل دامنه (page rank و ساختار مناسب سایت) موثر است.لینک های داخلی مناسب، موجب درک بیشتر موتور جستجو، از محتوا و کل سایت می شود و همچنین موجب گشت و گذار بیشتر کاربر در سایت شما و انتقال پیج رنک و اعتبار صفحات که از بک لینک ها حاصل شده است، می شود.
۱۸- page rank
۱۹- Page Authority
۲۰- نداشتن ارور HTML و تا جای ممکن کم بودن ارورهای WC3
۲۱- url مناسب
۲۲- قرار داشتن صفحه، در جایگاه موضوعی مناسب در وب سایت.برای مثال در یک سایت فروشگاهی، بهتر است، محصول گوشی موبایل هوآوی ، در دسته موبایل و در زیر دسته برند هوآوی قرار داشته باشد. وجود صفحه در دسته های مرتبط، موجب فهم بیشتر موتور های جستجو درباره موضوع و صفحه و در مجموع، کل وب سایت می شود.
۲۳- عمر صفحه . این فاکتور یکی از فاکتور های مهم رتبه بندی صفحات است و ارتباط مستقیمی با Trust Rank کل دامنه دارد.خاصیت تضریبی فاکتورهای سئو، برای این دو، فاکتور، کاملا به چشم محسوس هست. صفحه‌ای جدید با تراست رنک دامنه قوی، شانس خیلی بیشتری برای رتبه مناسب در گوگل دارد تا صفحه‌ای جدید با تراست رنک ضعیف.
۲۴- استفاده مناسب از Rel=Canonical در صفحه
۲۵- استفاده از هرگونه روش‌های کلاه سیاه مثل بهینه سازی بیش از حد که فاکتوری منفی است.
۲۶- میزان سازگاری با دستگاه‌های تبلت و موبایل.این فاکتور فقط در جستجو نمای موبایل و غیر دسکتاپ موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست