آیا تا به حال مفهوم یادگیری الکترونیک ( E-Learning) را شنیده‌اید؟! این مفهوم به معنای یادگیری از طریق یک نرم‌افزار در یک بستر مانند کامپیوتر شخصی یا تلفن‌های هوشمند است؛ که به ما این قابلیت را می‌دهد که بتوانیم فارغ از بعد زمان و مکان به آموزش و یادگیری بپردازیم.

سیستم مدیریت یادگیری (LMS) نیز برگرفته از همین مفهوم یادگیری الکترونیک است با این فرق که بسیار جامع‌تر و کامل‌تر از آن تعریف می‌شود. یک LMS می‌تواند علاوه بر بخش یادگیری، بخش‌های مختلف دیگری از جمله مدیریت‌های مالی، مدیریت مستندات، ردیابی و گزارش‌گیری‌، تحلیل و بررسی آمارها و خیلی قابلیت‌های دیگر که به فراخور کاربرد، می‌شود به آن اضافه نمود. کاربرد این سیستم به ارگان یا سازمان خاصی محدود نمی‌شود و از آن برای آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان، آموزش‌های درون سازمانی شرکت‌ها و حتی آموزش عموم جامعه به صورت کلی در مورد موضوعات مختلف استفاده می‌شود.

آموزش‌‌دهندگان نیز همواره با استفاده از ابزارهای این سیستم با کاربرانشان در ارتباط‌اند و هر لحظه می‌توانند آموزش جدید به مخاطبان بدهند و با آن‌ها در تعامل باشند.

مزیت‌ها:

شش مزیت به صورت کلی وجود دارد:

قابلیت همکاری، قابلیت دسترسی، قابلیت استفاده مجدد، دوام، قابلیت به‌روزرسانی و سازگاری

به چند مورد دیگر از مزایا به صورت جزئی‌تر اشاره می‌کنیم:

  • پشتیبانی از محتوا در فرمت های مختلف مانند: متن، ویدئو، صدا و …
  • درهر زمان می‌توانید به تمامی محتوا دسترسی داشته باشید، آموزش‌دهندگان می‌توانند مطالب را تغییر دهند، و دانش آموزان می‌توانند مطالب به‌روز شده را مشاهده کنند.
  • ارزیابی دانشجویان بر اساس حضور دانشجویان و آزمونهای آنلاین آسان تر و منصفانه است،
  • هرچندبار که بخواهیم می‌توانیم سر یک کلاس تکراری بنشینیم.

نتیجه‌گیری: امروزه با توجه به الکترونیک شدن خیلی از بسترها و کسب‌ و کارهای سنتی، انتظار می‌رود ناگزیر بستر آموزش نیز به همین سمت حرکت کند؛ یعنی بسیاری از آموزش‌های مورد نیاز برای افراد از طریق بسترهای الکرونیک میسر بشود. از طرفی نسل‌های آینده نیز افرادی هستند که به این بستر، بیشتر از بسترهای معمولی که ما به آن‌ها عادت داریم وابسته‌اند؛ بنابراین اگر امروز به فکر عادت کردن به استفاده از این فضا برای آموزش و یا به فکر ایجاد یک دهکده آموزشی از این طریق هستید، برندگان فردا خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست