از 10 سال پیش مدیران گوگل در تلاش هستند تا ویژگی های یک مدیر برجسته در گوگل را کشف کنند. در همین راستا آنها به پروژه ای به نام Project Oxygen رسیدند که تلاشی برای دستیابی به ویژگی های استاندارد یک مدیر (یا به صورت خاص مدیر پروژه) بود. در همین راستا در خبری که دیروز در مجله اینترنتی فوربس منتشر شد، 10 ویژگی مدیران برجسته از دیدگاه گوگل آورده شده است. در این مقاله که در تیم تحریریه خدمات تجارت سرمد آماده شده است، سعی داریم علاوه بر بازگوی ویژگی های مد نظر گوگل، پیشنهاداتی برای توسعه این تعاریف به تمامی بیزینس ها داشته باشیم.

ده ویژگی یک مدیر موفق از نظر گوگل

ده ویژگی یک مدیر موفق از نظر گوگل (برای مشاهده تصویر در سایز اصلی روی آن کلیک کنید)

یک مدیر عالی:

  1. مربی خوبی است: مدیران خوب افرادی با تنها اجرای خوب نیستند، آنها زمان و انرژی خود را برای مربیگری سایرین سرماهی گذاری میکنند. مدیران عالی، تجربیات خود را در اختیار سایریان قرار میدهند تا تیمشان رشد کند.
  2. به تیم خود قدرت میدهد و جزییات اجرایی را مدیریت نمیکند: همه چیز در مورد قدرت بخشیدن به افراد است! شما برای قدرت دادن به افراد تیم خود چه اقداماتی انجام میدهید؟ مدیریت همه جزییات اجرایی یکی از اشتباهات رایج مدیران ضعیف است. منعطف باشید و از سر راه تیم خود کنار بروید. هیچ کس مدیری را که در تمامی امور دخالت کند، دوست نخواهد داشت.
  3. یک تیم همه جانبه میسازد و به موفقیت و خوب بودن همزمان اهمیت میدهد: تیم خود را درگیر امور کنید و بگذارید بخشی از پروژه ها باشند. محیطی بسازید که در آن همه افراد تیم بتوانند سوال بپرسند، تجربه کنند و ایده های تازه را پیشنهاد دهند.
  4. هم خودش مفید است، هم نتیجه گراست: نتیجه مهم است، اما مهم تر این است که فرهنگی فراهم کنید که در آن همه برای رسیدن به نتایج مد نظر، به اندازه کافی رشد کنند. به تیم خود آموزش میدهد که چگونه میتوانند نتایج مد نظرش را کسب کنند، نه این که تنها چندین هدف بگذارد و منتظر نتیجه باشد.
  5. به خوبی ارتباط برقرار میکند، گوش میکند و اطلاعات را به اشتراک میگذارد: مدیران زیادی در منسب خود ناموفق هستند، تنها به این دلیل که نمیتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند. برقراری ارتباط یک امر یک طرفه بالا به پایین نیست، بلکه نکته اساسی این است که شنونده خوبی باشید. زمان خود را برای بودن بین افراد تیم و شنیدن صدای آنها اختصاص دهید.
  6. از پیشرفت های شغلی حمایت میکند و روی بازدهی افرادی بحث میکند: روی این که تیم شما برای شما چه کاری میتواند انجام دهد متمرکز نشوید، ببینید شما برای آنها چه کاری میتوانید انجام دهید. ببینید چه کاری میتوانید برای آنها انجام دهید که همراه با اهدافتان، رشد کنند. رشد و پیشرفت شغلی امری الزامی و اساسی است و باید ابزار مورد نیاز برای پیشرفت و رشد را در اختیار تیم خود قرا ردهید. همچنین توجه کنید که به اندازه کافی و به شکل مناسب بازخورد بگیرید.
  7. دیدگاه و استراتژی مشخصی برای تیم خود دارد: اگر مدیر دیدگاه درستی نداشته باشد، چطور تیمش میتواند رشد کند؟ همیشه تنظیم رویه ها و جهت عمومی تیم و روش پیشرفت آنها، از مدیر تیم آغاز میشود.
  8. دارای ابزار و دانش فنی کلیدی برای کمک به تیم است: داشته ها مهم هستند. فردی که مدیر میشود، باید با رشد و گیشرفت شخصی، هم خودش رشد کند هم به تیم خود احساس داشتن یک تکیه گاه محکم و منبعی از تجربه و دانش فنی را بدهد.
  9. در کل مجموعه تعامل میکند: تیم شما در جهان، یک حزیره تنها نیست. شما باید در کل سازمان خود و در سنعت خود با سایر تیم ها تعامل کنید و این وظیفه ی یک مدیر است. مطمئن باشید آنها نیز چیزی برای یاد دادن به شما دارند. هر چه افراد دانش و تجربه بیشتری به اشتراک بگذارند، کل سازمان و صنعت  مربوطه رشد خواهد کرد. تعامل موجب ایجاد یک سینرژی فوق العاده خواهد شد.
  10. یک تصمیم گیرنده قوی است: آنالیز و تحلیل کمک کننده است، استراتژی مهم است، آزمون سناریوهای مختلف تمرکز افرین است، اما هیچ جایگزینی برای یک تصمیم گیری قوی وجود ندارد. شما میتواند زمان بینهایتی را برای تحلیل استراتژی و سناریوهای مختلف صرف کنید، اما عمل کردن است که ارزش دارد.

از نظر گوگل، این ده ویژگی یک فرد را به مدیر موفقی تبدیل میکند. نظر شما چیست؟ در سازمان شما چه ویژگی هایی به یک مدیر کمک میکنند که موفق تر شود؟

مرجع: فوربس، 8 شهریور 1397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست