به تعریف ساده مدیریت عبارت است از سر و کله زدن با افراد و کنترل کردن آنها برای رسیدن به یک هدف معین. حال گاهی این فردی که باید با وی سروکله زده شود، خود مدیر است و هدف معین، سیاست گذاری و تعیین اهداف شرکتی!

بعضی شرکتها مدیر عامل (chief executive officer یا ceo) و ریاست هیئت مدیره ( chairman یا president) را به عنوان بالاترین مقامات خود می­بینند و مدیر اجرایی (Chief Operating Officer یا coo) در درجه بعدی قرار دارد.

مدیر عامل(ceo) بالاترین مقام اجرایی را در یک شرکت دارد و مسئولیتهای اصلی او شامل تصمیم گیری های اساسی ، مدیریت منابع واتفاقات شرکت و همچنین نقش ارتباطی اصلی با صاحب  شرکت یا هیئت مدیره را دارد.

وظیفه اصلی رئیس هیئت مدیره (chairman) مدیریت و رهبری هیئت مدیره است. رئیس هیئت مدیره مقامی است که از طرف اعضای هیئت مدیره انتخاب می­شود و وطیفه دارد که  جلسات هیئت مدیره را مدیریت کند. رئیس هیئت مدیره تلاش می­کند  که جلسات مطابق دستور پیش روند و همچنین وی باید از ایجاد اتفاق نظر میان اعضا اطمینان حاصل نماید.

دیگر مقام مدیریتی ، مدیر بخش (director) می­باشد. مثلا مدیر بازگانی یا مدیر پروژه ای خاص. شرکت هایی که از این مقام استفاده می­کنند معمولا تعدادی director  در بخش های مختلف به کار می­برند

 

سرتیم (head) اصطلاحی عمومی است که برای فردی با تجربه در حوزه­ای خاص به کار می­رود و وی بخشی ویژه را رهبری می­کند.  در مورد تفاوت دو مقام head و director می توان گفت که director اداره بخش بزگتری را بر عهده دارد. معمولا یک سرتیم برای تیم کوچکی روی یک پروژه مشخص تعیین میشود حال آنکه مدیر بخش، بخشی با مسئولیت گسترده تر از یک تیم را مدیریت میکند.

سرگروه (team leader) فردی است که وطیفه آموزش، راهنمایی و رهبری دیگر اعضای گروه را برای رسیدن به هدف معین برعهده دارد.  تفاوت head و سرگروه در میزان فعالیت آنهاست. به این ترتیب که سرگروه علاوه بر رهبری همراه دیگر اعضای گروه کار می­کند.، حال آنکه سر (head) تنها به برنامه ریزی و راهبری گروه مشغول است. ضمنا مقام head از روی مقدار تجربه و مقام سرگروه(team leader) از روی میزان دانش گزینش می شود.

مدیر (manager) کسی است که وظیفه اداره و رهبری افراد را دارد. Manager و director  از آن جهت متفاوت اند. که manager در واقع مدیریت چند director را برعهده دارد.

 

در شرکت شما چه ساز و کار مدیریتی و چه نقش هایی وجود دارد؟ ما را از نظرات خود مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست