حتی برنامه نویس‌های  تازه کار هم صعود و نزول چند زبان برنامه نویسی را دیده‌اند. برنامه نویسی حرفه‌ای کاملا پویا است و نیاهای کاری برای آن دائما در حال تغییر اند.

در این مقاله قصد بررسی 5 پیش بینی درباره ده سال آینده برنامه نویس داریم.

  1. برنامه نویسی چکیده تر از گذشته خواهد بود.

اسفاده از فناوری های بدون سرور و پلتفرم‌های  کوتاه کد، نشان دهنده این هستند که در آینده شاهد تلخیص کدها خواهیم بود. به نظر می‌رسد که کدنویس‌ها از جزئییات با درجه اهمیت پایین صرف نظر خوهند کرد. پیش بینی می‌شود که در آینده بیشتر شاهد واقعیت مجازی(VR) و واقعیت افزوده (AR) باشیم. بنابراین برنامه نویس‌ها نیاز مند به کار بردن این تکنیک‌ها هستند.

  1. هوش مصنوعی(AI) به اصلی ترین ابزار یک برنامه نویسی بدل خواهد شد-اما جای او را نخواهد گرفت.

این روزها هوش مصنوعی در حال تبدیل به یکی از اصلی ترین ابزارهای برنامه نویسان شده است. برای مثال مایکروسافت در آخرین نسخه ویندوز هوش مصنوعی از پیش تمرین دیده‌ای قرار داد است که همه برنامه نویسان می‌توانند از آن استفاده کنند. پژوهشگران دانشگاه رایس، باتولید نرم افزارBAYOU در واقع یک موتور جستجو برای کدها ایجاد کرده اند که هوش مصنوعی این برنامه با شیوه یادگیری عمیق(deep learning) آموزش می بیند، و برنامه نویس با وارد کردن تنها چند کلمه کلیدی می تواند تمام کد مورد نظر را به دست آورد.

با این وجود که پیشبینی می شود هوش مصنوعی هر روز بیشتر در برنامه نویس استفاده شود ، ولی بسیار بعید است که جای برنامه نویس حقیقی را بگیرد. در واقع ابزاری خواهد بود برای اجرای اعمال کم اهمیت ولی طولانی تر.

  1. یک زبان واحد بین المللی ظهور خواهد کرد.

برای این که یک تکنولوژی مثل هوش مصنوعی همه گیر شود لازم است، آموختن برنامه نویسی آسان شود. پیش بینی می‌شود که برنامه نویسی در آینده با استفاده از بلاک های تصویری به جای نوشتن کدها اجرا شود. مثلا تصویر تقویم نشان دهنده کدهای مورد نیاز برای ایجاد قابلیت تنظیم تاریخ برای کاربر است. ضمنا زبان غالب جهان یک زبان جهانی خواهد بود و برنامه نویسان فارق از زبانی که با آن تکلم دارند از آن زبان بهره خواهند برد.

  1. هر برنامه نویسی نیازمند استفاده از داده های خام است.

در آینده برنام نویسان نیاز به آموختن مطالب بیشتری خواهند بود، به خصوص در حوزه بررسی داده ها. آنها باید بررسی داده های آماری ، غیر خطی و حتی هوش مصنوعی راکاملا یاد بگیرند.

  1. برنامه نویس به یک هسته مرکزی در حوزه آموزش تبدیل خواهد شود.

برای دانش آموزان برنامه نویسی نقطه برخورد خواندن، نوشتن و ریاضیات خواهد بود. به نظر می رسید هر حرفه ای درآینده نیاز به آنالیز داده ها برای طیفی وسیع است، تا هزینه آزمون و خطا کاهش یابد.

منبع: سایت tek.io

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست